Ako zvládnuť veľkonočné upratovanie v 7 jednoduchých krokoch – tipy a triky

Upratovanie je asi povinným zlom v každej domácnosti. Najmä väčšie sviatky, ako Vianoce alebo Veľká Noc sú v tomto ohľade desivé, pretože musíte napríklad odtiahnuť gauč, ktorý ste roky neodťahovali či utrieť prach aj tam, kde ste ani nevedeli, že sadá. Tipov, ako to zvládnuť, je plný internet – my vám však dnes prinášame pár základných a naozaj efektívnych!

Ako zvládnuť veľkonočné upratovanie v 7 jednoduchých krokoch - tipy a triky

(zdroj: unsplash.com)

Začnite pri tom najťažšom

Ako pri každej činnosti, aj pri veľkonočnom upratovaní je dôležitá dobrá príprava. V tomto prípade ide o prípravu čistiacich prostriedkov a pomôcok, čo sú najmä handričky, vysávač, mop či iné upratovacie náčinie. Upratovanie sa nikdy nesnažte urobiť v priebehu jedného dňa, ale rozdeľte si ho na viac dní. Prvý deň začnite tam, kde je špiny najviac – napríklad pred vchodovými dverami, na balkóne alebo v špajzi. V izbách je zasa najviac neporiadku tam, kde sa najviac víri prach, čiže na posteli, sedačke alebo bytovom textile. Aj keď málokto považuje upratovanie za príjemnú činnosť, berte ho ako duševný relax, počas ktorého síce ruky pracujú, ale hlava oddychuje. Zároveň myslite na svoje fyzické zdravie, a to v podobe používania ekologických čistiacich prostriedkov a ochranných prostriedkov, akými sú napríklad gumené rukavice.

Dajte každej miestnosti farbu

Čo sa týka handričiek, odporúčame pri upratovaní používať tie z mikrovlákna. Rozdeľte si ich podľa jednotlivých priestorov a farieb: na vonkajšie priestory, ako je balkón, lodžia či priestor pred vchodovými dverami použite zelenú, modrú na podlahy v kúpeľni a WC, červenú na dlažby v kuchyni či predsieni, oranžovú na nábytok, žltú na plochy v kuchyni, atď. Zaistíte si tak to, že nebudete zbytočne vnášať veľkú špinu na čisté miesta. Úplne prvým krokom, ktorý pri upratovaní urobíte, je odstraňovanie prípadných pavučín alebo prachu z horných priestorov ako sú stropy, garniže, lampy, lustre, rámy obrazov, vrchné police,… Okrem pavúkov môžu byť v domácnosti aj iné škodce – ak chcete napríklad vedieť, ako sa zbaviť mravcov, vyskúšajte náš tip na škoricu na mravce a mnohé iné.

Upratovanie je tak trochu vyhadzovanie

Prejdime k oknám. Nejde iba o ich umytie, ešte pred ním môžete dať vyprať záclony alebo závesy. Záclony môžete z práčky vyvesiť rovno na umyté okná – uschnú aj takto. Nezabudnite umyť a vyčistiť aj žalúzie. Nestačí ich len utrieť od prachu, použite aj teplú vodu so saponátom. Okná umyte naraz v celom byte alebo v dome, pretože sa pri nich natrúsi špina a nakvapká voda na podlahu. Po oknách sa zamerajte na dvere. Umyte všetky zárubne, kľučky a prípadne aj sklené výplne. V spálni by ste mali prezliecť obliečky a vymeniť posteľnú bielizeň. Nezabudnite ani povysávať matrace, vyleštiť zrkadlá, utrieť nábytok od prachu a umyť podlahu. V obývačke povysávajte alebo vytepujte sedačku, vyprášte deky a vyperte poťahy na vankúše. Povyberajte knihy, ktoré určite potrebujú povysávať alebo utrieť zaprášené horné hrany. Utrite prach (aj z porcelánu alebo iných obvykle v obývačke vystavených predmetov), očistite aj televízor, povysávajte a umyte podlahu. Počas upratovania je dobré aj vytriediť veci a zbaviť sa tých, ktoré už nepotrebujete, alebo často nepoužívate. To sa hodí najmä v kuchyni a v kúpeľni. Ak vás zaujímajú aj detaily, určite si pozrite aj naše ďalšie rady na upratovanie od profesionálov. Nezabúdajte ani na veľkonočné dekorácie, ktoré môžete po byte alebo po dome rozmiestniť hneď po jeho uprataní. Ich výroba môže byť aj pekným spoločne stráveným časom s rodinou.