Všetci milujeme rakytník – ale viete prečo?
Začalo obdobie dozrievania rakytníka. Táto superpotravina, ktorá dozrieva práve na konci leta a na začiatku jesene, v sebe skrýva obrovské benefity pre naše zdravie. Či už sú to vysoké výživové hodnoty alebo chuťový zážitok, rakytník jednoducho nemá konkurenciu! Poznáte všetky jeho pozitíva?
Plný vitamínov a minerálov
Rakytník, alebo odborne rakytník rešetliakový pochádza z Ázie, no rozšíril sa aj v Severnej Amerike a dnes, samozrejme, už aj v Európe. Má výrazne oranžové plody, ktoré sú bohaté na vitamíny, antioxidanty aj minerály. Ide predovšetkým o vitamíny C, E, A a B-komplex. Okrem toho v rakytníku nájdete aj esenciálne mastné kyseliny, čiže omega-3, omega-6 a 7, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Rakytník tak posilňuje imunitný systém, bojuje proti zápalom, zlepšuje trávenie, stará sa o zdravú pokožku a zdravé vlasy. Práve v tomto poslednom prípade dokáže rakytník priam zázraky. Aké?
Šťavy alebo oleje
Rakytník dokáže vlasom vrátiť stratenú výživu, čo znamená, že sú pevnejšie a celkovo vyzerajú lepšie. Rakytník totiž posilňuje vlasové folikuly, z ktorých vlas vyrastá, takže sa týmto podporuje ich rast a kvalita. Okrem toho sú vďaka rakytníku vlasy hydratovanejšie, menej vypadávajú a sú lesklejšie a vitálnejšie. Ako ale rakytník do tela dostať, aby sme mohli využiť všetky jeho benefity? Ideálne je, ak sa vám podarí dostať k zdroju rakytníka, čiže priamo k plodom. Mali by ste ich zjesť čerstvo naoberané. Rakytník si môžete aj zamraziť – rovnako, ako všetko bobuľové obocie. Podľa potreby si ho ho potom môžete rozmrazovať a konzumovať aj uprostred zimy. Hodí sa ako prísada do rannej kaše alebo smoothies. Veľmi populárne sú aj ekologicky spracované rakytníkové šťavy. Tie však majú kratšiu dobu trvanlivosti, a preto sa dajú užívať iba nárazovo počas vitamínovej kúry alebo ako podpornej liečby rôznych viróz. Trvácnejšou formou spracovaného rakytníka sú napríklad rakytníkové oleje a vitamínové doplnky pre dospelých a deti.
Zdravá je aj kôra a listy
Rakytník ochraňuje aj náš zrak. Spomaľuje totiž progresiu makulárnej degenerácie, a tak zabraňuje rozvoju šedého zákalu. Okrem toho zlepšuje nočné videnie. Rakytníkový olej zasa okrem iného pomáha znížiť hladiny LDL cholesterolu, čím udržuje rovnováhu mastných kyselín v tele. Tým, že odstránite tento zlý cholesterol, znižujete šancu na aterosklerózu, mozgové príhody a srdcové infarkty. Čo sa týka chemického zloženia, veľmi zaujímavé sú aj listy rakytníka, ktoré obsahujú množstvo zdraviu prospešných zložiek a zároveň veľké množstvo proteínov. Množstvo výskumov dokázalo aj pozitívne účinky listov rakytníka na pečeň, krvný obeh, imunitu, žalúdočné vredy a celkovú vitalitu. Kôra rakytníka má zasa podľa výskumov protinádorové vlastnosti, čo je hlavne kvôli vysokému obsahu serotonínu.