Ako prekonať bolesti hlavy v tehotenstve – tipy pre budúce mamičky

Bolesti hlavy a migréna – aj tie sú veľmi častou súčasťou tehotenstva u mnohých žien. Objavujú sa hlavne počas prvých mesiacov tehotenstva a niekedy sa držia naozaj dlho. Bolesť hlavy je súčasť života každého človeka, no u tehotných žien je problémom jedenie tabletiek proti bolesti. Budúce mamičky by mali dôkladne zvažovať, aké tabletky budú jesť a či vôbec ich môžu užívať. Ako inak si pomôcť v prípade, že máte silné bolesti hlavy, no zároveň ste v požehnanom stave? 

Ako prekonať bolesti hlavy v tehotenstve – tipy pre budúce mamičky (Foto: pexels.com)

Prečo táto bolesť vzniká?

Na túto otázku môžete nájsť rôzne odpovede. Jedni odborníci tvrdia, že ide o biochemické zmeny mozgového kmeňa, napríklad že ide o pokles hladiny serotonínu a stúpnutí neuropeptidov. Iný zas hovoria, že môže ísť o neuronálnu depresiu, ktorá sa šíri mozgom.

Migréna môže mať naozaj rôzne príčiny a aj rôzne spúšťacie faktory. Ak ste už na sebe odsledovali, čo vám spúšťa tieto migrény, tak je najlepším riešením takýmto veciam sa vyhýbať. V tehotenstve to najčastejšie bývajú chemické látky, napríklad v parfumoch alebo inej kozmetike, v potravinách a nápojoch. Často na vznik migrény vplýva aj stres, kolísanie hladín minerálnych látok alebo pri výraznom potení. 

Čo môžete urobiť proti bolesti hlavy?

Ako prvé, čo sme spomenuli už vyššie, je odsledovať si čo vám migrénu spúšťa a vyhýbať sa týmto faktorom. Ďalšou dôležitou vecou je strava v tehotenstve. Ak chcete vylúčiť rôzne prídavné látky, preferujte radšej organickú stravu a potraviny, ktoré sú minimálne spracované.

Ideálna je zelenina a ovocie, strukoviny, obilniny a mäso. Vyhýbajte sa stresovým situáciám, pretože aj tie môžu byť spúšťačom bolesti hlavy. A stres nepôsobí zle len pre vaše telo, ale aj pre zdravie vášho bábätka. Pomôcť si môžete aj multivitamínom, mnohé obsahujú aj ďalšie zdraviu prospešné látky ako minerály. Voľte však len známe značky a overené produkty.

Možno sa to bude zdať zvláštne, no na migrénu pomáha pohyb a outdoorové aktivity. Každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu by mala byť v tehotenstve úplnou samozrejmosťou. Pohyb, svieži vzduch a k tomu vitamín D sú najlepšou kombináciou na uvoľnenie bolestí hlavy počas tehotenstva. Dôležitým faktorom nie len pri bolestiach hlavy, ale počas celého tehotenstva je dostatočné množstvo spánku. 7 až 8 hodín kvalitného spánku bude slúžiť ako prevencia proti bolestiam hlavy a aj únave.

No a posledným opatrením proti bolestiam hlavy je obmedzenie elektromagnetického smogu. Elektromagnetické žiarenie na nás vplýva, či chceme alebo nie. Snažte sa ho obmedziť aspoň tak, že v spálni nebudete mať televízor, počítač alebo elektrobudík