O bórovej vode počul každý – ale toto ste o nej možno nevedeli!

Bórová voda patrí medzi akýsi druh dermokozmetiky, ktorá je určená na vonkajšie ošetrenie pokožky. Nájdete ju v každej lekárni, nie je drahá a pravdepodobne ju aj máte v domácej lekárničke. Čo je na nej teda také zázračné a prečo by ste ju mali doma určite mať?

O bórovej vode počul každý – ale toto ste o nej možno nevedeli!

(zdroj: unsplash.com)

Koža ju jednoducho miluje

Dermálny roztok, kyselina bóritá, bórová voda – to je len viacero pomenovaní pre jednu vodu, ktorá obsahuje 3 gramy kyseliny boritej na 100 gramov dermálneho roztoku. Má dezinfekčné účinky, ktoré sú vhodné na ošetrenie problémovej pokožky, dávajte si však pozor a nikdy ju neaplikujte na otvorenú ranu. Rovnako disponuje aj protizápalovými účinkami. Bórová voda pomáha spomaľovať množenie baktérií a plesní, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky a môžu spôsobovať rôzne problémy. Obľúbená je hlavne pri liečbe očných infekcií, ale použiť sa dá aj pri infekciách uší. Jej ďalšou výhodou je to, že je vysoko nápomocná pri liečbe kožných infekcií, akými sú alergické prejavy, ekzém, kvasinkové infekcie kože či pleseň na nohách. V rovnakej miere sa odporúča aj na ošetrenie drobných popálenín na pokožke alebo na oplachovanie tváre v prípade akné a iných kožných problémov.

Na vaginálnu mykózu aj vypadávanie vlasov

To, čo ste o bórovej vode možno nepočuli, alebo ju nikdy takýmto spôsobom nevyužívali, je oplachovanie intímnych partií v prípade vaginálnej mykózy. Nemusíte využiť len oplachy, ale spraviť si môžete napríklad aj sedací kúpeľ alebo namočiť vatové tampóny či gázu do bórovej vody a zaviesť do intímnych partií na celú noc. Samozrejme, v tomto prípade je ideálne aj poradiť sa so svojím gynekológom. Ďalším takýmto nie úplne typickým využitím je využívanie bórovej vody na zmiernenie vypadávania vlasov. Môžete vyskúšať niektorý z týchto 2 spôsobov – buď si ju vmasírujete do vlasovej pokožky a už neoplachujete alebo ju použijete na záverečný oplach vlasov. Bórová voda je rovnako účinná aj proti lupinám. Na zmiernenie prejavov svrbenia vlasovej pokožky a na odstránenie lupín sa odporúča používať ju aspoň 2-krát týždenne.

Deťom ju nedávajte

Kyselina boritá sa odporúča aj na ošetrenie aknóznej pokožky. Vhodné je umývať si ňou tvár alebo problematickú pleť potierať tampónom namočeným v bórovej vode. Nielenže zlepšuje stav pokožky, ale tiež pomáha predchádzať vzniku akné či dokonca aj lieči zápal na pokožke. Zabránite tak šíreniu akné, ale rovnako aj tvorbe vyrážok. Bórová voda sa však neodporúča na dezinfekciu pokožky ani na zmiernenie rôznych kožných prejavov u detí. Dokonca nie je vhodná ani pri zápale uší, novorodeneckom akné ani zapareninách. Predsa len ide o kyselinu a detská pokožka je príliš jemná a citlivá na to, aby ju dokázala zniesť. U tehotných a dojčiacich žien sa jej užívania báť nemusíte.