Ako sa starať o duševné zdravie

Keď sa rozpráva o zdraví, často sa myslí len to fyzické. No v dnešnej dobe je u mnohých problémom práve to druhé – psychické zdravie. V práci aj doma sa na nás vytvára nápor na psychiku. Všetko by sme mali zvládať dokonale a nesmieme robiť žiadne chyby. Neustále máme byť produktívni a oddychovanie je brané ako prokrastinácia. V dnešnom článku máme pre vás tipy na to, ako sa starať o svoju psychiku a ako sa udržať v pohode aj počas náročnejšieho obdobia. 

Ako sa starať o duševné zdravie (Foto: unsplash.com)

Dobrá spoločnosť

Poznáte takých tých ľudí, ktorí z vás vysajú všetku energiu, neustále sa len sťažujú a niekedy vám pripomenú aj vaše nedostatky? Presne takým ľuďom by ste sa mali pre zlepšenie duševného zdravia vyhýbať. Ak sú to vaši priatelia, obmedzte s nimi kontakt. S ľuďmi v práci to býva o niečo zložitejšie, pretože sa s nimi musíte rozprávať. Skúste im povedať, že s nimi nechcete preberať súkromné veci a rozprávajte sa s nimi len na pracovnej úrovni. Zároveň sa snažte vyhľadávať ľudí, ktorí sú veselí, nesťažujú sa, majú radi zážitky a dokážu vás rozosmiať. Vďaka nim budete mať každý deň lepší.

Čas pre seba

Veľa ľudí sa bojí byť samých a v tichu. Pripadajú si opustene a že im už nik nezostal. No nie je to vôbec tak, ako to na prvý pohľad môže vyzerať. Nájsť si čas pre seba a stíšiť sa je veľmi dôležité. Oslobodí to našu myseľ, dokážeme si utriediť myšlienky a poriadne si oddýchneme – nie len telesne, ale aj duševne. Ako na takúto očistu duše? Každý z nás má rád niečo iné. Niekto rád trávi čas pri svojom hobby – štrikovanie, šitie, cvičenie, prechádzka alebo meditácia. Niekto si zas dá masku na tvár, napustí si vaňu a zoberie do ruky knihu. Je len na vás, ako tento čas pre seba pojmete. Najdôležitejšie je, aby ste robili niečo, čo máte radi.

Prelomenie rutiny

Všetci z nás si vytvárajú nejakú rutinu. Či už je to postup úkonov, ktoré robíme len ráno, počas dňa alebo čo sa opakuje počas celého týždňa. Vyvoláva to v nás pocit bezpečia, istoty a pohodlia. No takto nebudete zbierať nové zážitky, rozprávať príhody a smiať sa. Všetkého veľa škodí. Skúste byť aspoň raz za čas spontánni. Spoznávajte nové miesta, ľudí a zbierajte zážitky. Práve toto vám dá nový vietor do plachiet a ani nebudete mať čas premýšľať o tom, aký je váš život ťažký.