Kto platí za svadbu a aké sú s tým spojené tradície?

Svadba je dôležitou udalosťou v živote každého jedného človeka. A zvyčajne ju máme len raz, takže ju chceme mať doladenú do posledných detailov. Táto udalosť nie je len o tých pekných veciach, no spája sa s tým aj množstvo konfliktov. Je predsa množstvo vecí, na ktorých sa musia budúci manželia aj ich rodiny dohodnúť. Jednou z takýchto zložitých tém sú financie a kto by mal čo platiť. Aké sú tradície spojené s touto témou a čo by mal kto platiť?

Kto platí za svadbu a aké sú s tým spojené tradície? (Foto: unsplash.com)

Ako to bolo v minulosti

Povedzme si to na rovinu, svadba nie je lacná záležitosť, a tak tomu bolo aj v minulosti. Rodiny museli na svadbu dlho šetriť, aby si ju mohli dovoliť. Pred desiatkami rokov bolo samozrejmosťou, že si výdavky na svadbu zobrali na starosti rodičia. Príčinou je aj to, že sa ľudia brali v nižšom veku ako dnes, takže neboli ešte nijako finančne zabezpečení. V niektorých krajinách bolo tradíciou, že svadbu hradili len rodičia nevesty, pričom na to mysleli už od jej narodenia.

A aké sú spájané tradície s financiami? Aj tu platila väčšinu výdavkov rodina nevesty. Šaty, oznámenia alebo fotografa. Rodičia ženícha mali zas na starosti zaplatenie svadobnej cesty a svadobného daru. Samotní snúbenci si zvykli navzájom kúpiť obrúčky, nevesta kúpila ženíchovi svadobnú košeľu a on jej zaplatil kyticu. Snúbenci mali tiež za úlohu zaplatiť si vlastnú rozlúčku so slobodou, ak teda mali nejakú v pláne. Niektoré z týchto tradícií sa dodržiavajú ešte dodnes.

Platenie za svadbu dnes

No a ako by ste si mali pri plánovaní svadby rozdeliť financie dnes? Veková hranica ženícha a nevesty sa posunula o niekoľko rokov, čiže snúbenci už majú stabilný príjem. Dokážu si teda zaplatiť celú svadbu alebo aspoň jej časť z vlastných úspor. Veľkou výhodou je to, že im rodičia do plánovania menej zasahujú a tým pádom si môže pár naplánovať svadbu podľa svojich predstáv. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa ponúkne s financiami len jedna rodina. To býva kameň úrazu a zdroj sporov pri mnohých svadbách. Všetko by ste mali riešiť spoločne, nájsť nejaký kompromis a stáť si pevne za svojim rozhodnutím.

Zdroj: https://www.alkoholickenapoje.sk/alkohol-na-svadbu/