6 spôsobov, ako zlepšiť váš spánok

Spánok je veľmi dôležitým aspektom nášho života. Je to základná podmienka ľudskej existencie a fungovania spoločnosti. Jeho deficit spôsobuje vážne zdravotné problémy, podráždenie, únavu a stres. Je preto veľmi dôležité jeho množstvo v našom živote zvýšiť na maximum, inak budeme nefunkční.

6 spôsobov, ako zlepšiť váš spánok

6 spôsobov, ako zlepšiť váš spánok (Foto: unsplash.com)

Máme pre vás 6 pravidiel dobrej spánkovej hygieny, ktoré, ak sa budete snažiť dodržiavať, problémy sa vám budú vyhýbať.

1. Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas

A to aj cez víkendy. Prestaňte robiť v tomto smere ústupky a nespite do obeda. Vaše cirkadiánne rytmy budú narušené a vaše telo prestane fungovať podľa vašich predstáv a očakávaní.

Ak budete vstávať a chodiť spať vždy v rovnakom čase, určite sa to všetko zlepší. A nebojte sa to naučiť aj vaše deti. Motivujte ich k tomu krásnymi detskými obliečkami.

2. Ak ste unavení, urobte si prestávky

Keď si trochu zdriemnete, znova získate silu. Majte však na pamäti, že popoludňajšie zdriemnutie by nemalo trvať dlhšie ako 45 minút.

3. Vzdajte sa zlých návykov

Odborníci neodporúčajú piť alkohol a nefajčiť najmenej štyri hodiny pred spaním. Nič sa ale nestane, ak na tieto zlozvyky zabudnete úplne.

Namiesto toho si osvojte dobré návyky, ktoré pozitívne ovplyvňujú kvalitu spánku. Mnohé štúdie ukazujú, že kvalita spánku je oveľa dôležitejšia ako jeho množstvo. A alkohol alebo fajčenie sa o zhoršenie kvality veľmi rýchlo postarajú.

4. Znížte príjem kofeínu

Podľa odporúčaní Svetovej spoločnosti pre spánok musíte prestať užívať kofeín najmenej šesť hodín pred spaním. Majte na pamäti, že sa nenachádza iba v káve, ale aj v čaji, sýtených nápojoch a dokonca aj čokoláde. Ak jeho kúzlu a podmanivej chuti nedokážete odolať ani vo večerných hodinách, bude sa vám zdať prehadzovanie na novej jersey plachte nekonečné.

5. Pred spaním sa nepreťažujte

Môžete si dať ľahké občerstvenie. Ale štyri hodiny pred spaním by ste sa nemali konzumovať ťažké, korenené a sladké jedlá.

6. Pozor na fyzickú aktivitu

Odborníci trvajú na tom, že človek by mal pravidelne cvičiť. Fyzická aktivita bezprostredne pred spaním však môže poškodiť jej kvalitu. Preto si na všetko nájdite čas a dopredu naplánujte. Vaše telo sa vám potom poďakuje.

Text:PR