Vysoká škola a materská dovolenka – dá sa to vôbec skĺbiť?

Ak má žena dlhoročného partnera už z tínedžerského obdobia svojho života, tak sa často stáva, že sa zoberú hneď po strednej škole. No a je samozrejmé, že si potom chcú aj založiť rodinu. Čo ale robiť v prípade, keď ste aj napriek svadbe chceli ísť na vysokú školu, no zároveň túžite po rodine a neviete sa rozhodnúť, čo ďalej.

Prečo neskúsiť oboje naraz? V tomto článku vám povieme niečo viac o tom, ako sa dá skĺbiť vysoká škola s materstvom, no zároveň aby ste všetko stíhali a nezbláznili sa  z toho.

Vysoká škola a materská dovolenka – dá sa to vôbec skĺbiť? (Foto: pixabay.com)

Vyskúšajte externé štúdium

Väčšina mamičiek, ktoré sa rozhodnú pre vysokú školu, tak sa hlásia práve na externé štúdium na vybranej fakulte. To so sebou prináša veľké výhody. Veľa záleží od toho, ako to má škola nastavené a na každej vysokej škole to môže byť o trochu inak. Všeobecne to ale býva tak, že máte vyučovanie počas víkendu 1 – 3x do mesiaca a pár krát do semestra máte testy.

Rovnaké s interným štúdiom je len skúškové obdobie, kedy musíte daný predmet zakončiť skúškou vybranou formou. Nevýhodou externého štúdia je, že si zaň už musíte zaplatiť. Ročné školné sa pohybuje od 500 do 1 000 €, opäť, záleží od konkrétnej školy. Využívajte rôzne zľavy a kupóny, ideálne pri každom nákupe alebo výdavku.

Vyhnite sa cestovaniu

Keď chcete študovať popri materskej, tak sa snažte ušetriť čo najviac času. Ak máte možnosť, tak si vyberte takú školu, kde prebieha štúdium online a do školy musíte chodiť len na testy alebo skúšky. Takto sa vyhnete tomu, že by ste museli do školy cestovať a zabíjať hodiny týždenne šoférovaním. Ak túto možnosť vaša škola neponúka, tak si vyberte aspoň takú, ktorá je čo najbližšie k vášmu bydlisku.

Niektoré mladé rodiny, ktoré nemajú ešte trvalé bydlisko, tak sú ochotné kvôli vysokej škole pristúpiť k sťahovaniu. Ak už cestovať, tak bezpečne, pri cestovaní autom nezabúdajte nielen na PZP, ale aj na havarijné poistenie.

Takže mamičky, určite sa nemáte čoho báť. Len naberte trochu odvahy a pustite sa do štúdia. Veď ako lepšie by ste využili čas na materskej dovolenke?