Príčiny zápalu močových ciest

Pripomeňme si orgány vylučovacej sústavy – obličky, močovody, močový mechúr a močová trubica. Ak spomenuté orgány napadnú plesňové baktérie či iné vírusy, močový systém má problém sa s ním sám vysporiadať. Aké sú však príčiny vzniku zápalu močových ciest? Pozrime sa na bližšie, čo vedie k nepríjemnému zápalu.

Príčiny zápalu močových ciest

Príčiny zápalu močových ciest (Foto: unsplash.com)

Močová rúra tvorí spojenie medzi vylučovacou sústavou a vonkajšími časťami tela. Mikróby prostredníctvom nej najčastejšie napadnú vylučovací systém. Zápal obličiek a močovodov sa vyskytuje oveľa viac ako zápal močového mechúra alebo močovej rúry. Príčinou sú najčastejšie baktérie. Je známe, že nekomplikovaný zápal močových ciest prekoná aspoň raz za život medzi 50 až 60% žien. Okrem toho, v priebehu 3 až 6 mesiacov sa až jednej štvrtine z nich táto infekcia znovu vráti.

Ak máte cukrovku, je vyššia pravdepodobnosť, že sa stretnete so zápalom močových ciest. Príčinou vzniku u niektorých žien môže byť užívanie niektorých foriem užívania antikoncepcie, ďalej rôzna ženská kozmetika určená na intímnu hygienu, ktorá môže vyvolať podráždenie močového ústrojenstva a v neposlednom rade aj menopauza.