Príčiny vzniku močových zápalov u žien

Na začiatku sme si povedali, že u žien sa nachádza močová rúra a análny otvor v tesnej blízkosti. Preto je pre baktériu E. Coli jednoduché putovať cez močovú rúru, črevá a dostať sa do močového mechúra. V mnohých prípadoch to nie je nič vážne a po pár dňoch sa telo samo vysporiada so škodcami. Ak zápal pretrvá viac ako dva dni, prichádza ten správny čas, aby ste navštívili lekára a nasadili medicínsku liečbu. Neliečená infekcia vyústi do zápalu obličkovej panvičky a obličiek (pyelocystisis). Následne trvalo poškodí obličky.

Príčiny vzniku močových zápalov u žien

Príčiny vzniku močových zápalov u žien (Foto: unsplash.com)

Pohlavne prenosné choroby

Začnime zľahka od herpesu a pokračujme vážnejšími diagnózami. Trichomoniáza je infekčné ochorenie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis. Nakazené ženy a muži si ju v prvých štádiách nemusia všimnúť. Trvá 5 až 28 dní, kedy baktéria „spí“ v genitáliách. Sprievodnými znakmi sú najčastejšie škrabanie alebo pálenie v genitálnej oblasti, bolestivé močenie, zápach genitálií či bolestivý pohlavný styk. Ak ste prekonali spomínané vírusové ochorenia, vo vlastnom záujme si spravte HIV test na vyvrátenie nebezpečenstva pohlavne prenosných chorôb.

Tehotenstvo

Telo ženy v požehnanom stave prechádza zásadnými zmenami. Dieťa v maternici tlačí na močový mechúr, častejšie sa potrebuje vyprázdniť. Tu vzniká priestor pre zápaly.

Antikoncepcia

Užívanie antikoncepcie môže spomaliť tok močenia a uľahčiť baktériám, aby sa rozrástli. Spermatocídy, pesary, prezervatívy s rôznou textúrou a vôňou dokážu podráždiť pokožku. Chránia pred neplánovým tehotenstvom, ale nechránia pred baktériami škodlivými pre vylučovací systém.

Ženská intímna hygiena a spodná bielizeň

Používanie tampónov nie je na škodu – sú malé, ľahko sa zavádzajú a vedia šikovne nahradiť vložky. Zabudli sme na baktérie mikroskopickej veľkosti, ktoré na hygienické spôsoby nehľadia a tampóny im pomôžu rozšíriť pôsobnosť. Rovnako je to s príťažlivými trojuholníkovými nohavičkami, ktoré viac odhaľujú ako zahaľujú… bavlnené nohavičky síce nie sú také atraktívne, ale pomáhajú genitáliám dýchať. Uprednostniť praktickosť pred oku lahodiacemu pohľadu sa zo zdravotného hľadiska určite hodí. A najhlavnejší bod – nikdy nezabúdajte na dôkladnú intímnu hygienu.

Menopauza

Život ženy v poproduktívnom veku často sužujú zdravotné problémy ako močová inkontinencia a slabý močový mechúr. Neodsudzujme preto staršie ženy s inkontinenčnými plienkami. I ony chcú žiť dôstojný život,  bez zápachu a prípadných havárií močového ústrojenstva.

Nezáleží na veku. Každá žena, dievčatko, slečna alebo dievča, môžu mať problémy močového systému. Liečba si vyžaduje náležitú dôležitosť, pretože neliečeným zápalom vznikajú horšie zdravotné komplikácie. Každá žena, ktorá prekonala vírusové ochorenie, čelí opätovnému riziku prepuknutiu choroby.