Potraviny našich babičiek, alebo zázračné sušené slivky – čomu všetkému pomáhajú?

Slivky obvykle majú svojich milovníkov, alebo odporcov, ktorí by ich nevzali do úst za nič na svete. Sú skvelé na koláče, marmelády, ale aj na sušenie. A práve preto, že obsahujú veľké množstvo vody, sú koncentrovaným zdrojom množstva dôležitých živín a antioxidantov.

Potraviny našich babičiek, alebo zázračné sušené slivky – čomu všetkému pomáhajú?

(zdroj: unsplash.com)

Prírodný zdroj vlákniny

Slivky sú našťastie zdrojom antioxidantov aj v sušenej forme – samozrejme, za predpokladu, že boli sušené na slnku. Ak ich nemáte radi v čerstvom stave, možno vám zachutí práve táto forma tohto ovocia. Možno ste niekedy využili sušené slivky v boji s tráviacimi problémami a dobre ste urobili. Slivky sú naozaj v takýchto prípadoch účinné, a je to vďaka tomu, že obsahujú aj zlúčeniny vlákniny, sorbitolu a izantinu. Práve vlákniny obsahujú až 3,5 gramu na päť sušených sliviek. Nehrozí vám tak zápcha, ukladanie cholesterolu či strata energie. Ideálne je teda konzumovať sušené slivky aj na raňajky.

Vitamínová bomba

Okrem vlákniny sú sušené slivky aj zdrojom vitamínov, predovšetkým vitamínu K. Ten je nevyhnutný pre zrážanie krvi a tvorbu kostí. Výskumy dokonca preukázali, že slivky takto pomohli mnohým starším ľuďom predchádzať rednutiu kostí, a tak aj ľahším zlomeninám a mnohým ďalším úrazom. Ďalším vitamínom zastúpeným v slivkách je vitamín A, ktorý podporuje videnie pri slabšom osvetlení aj imunitný systém. Spomínanú energiu zasa podporujú aj vitamíny B, B6 a riboflavín, ktoré v slivkách taktiež nájdete.

Na obklad pod oči

Draslík sa najčastejšie spomína v súvislosti s banánmi, ale slivky ho vo veľkom množstve obsahujú tiež. Draslík pomáha regulovať krvný tlak a je potrebný aj pre normálnu svalovú kontrakciu a prenos nervových vzruchov. A ak by sme ešte mali ostať pri kostiach, na zlepšenie ich hustoty je vynikajúci bór, ktorý, samozrejme, slivky v sebe nesú tiež. Ich konzumáciou tak v podstate bránite aj vzniku osteoporózy. Nesmieme zabudnúť ani na vitamín C, o ktorom ste možno nevedeli, že je prospešný nielen pre náš imunitný systém, ale aj pre kožu. Zabraňuje totiž vzniku vrások, vysúšaniu pokožky a tým pomáha aj spomaliť proces starnutia. Slivky tak môžete použiť na vonkajšie užitie, napríklad si ich prikladať na vačky alebo tmavé kruhy pod očami, či už iba dužinu alebo celé polmesiačiky.