Nedajte jej šancu! Ako prekonať jesennú depresiu?

Jeseň je pre niekoho obdobím plným radosti. Užíva si chladnejšie počasie, huňaté svetre, vôňu sviečok a teplý čaj. Sú aj takí ľudia, ktorí sa každoročne na jeseň trápia a trpia takzvanou „jesennou depresiou“. Negatívne na nich vplývajú kratšie dni, sychravé počasie aj blížiaca sa zima. Ako si poradiť s jesennou depresiou a užívať si aj toto obdobie?

Nedajte jej šancu! Ako prekonať jesennú depresiu? (Foto: unsplash.com)

Čo je jesenná depresia?

Veľa ľudí si to neuvedomuje, no počasie a to, čo sa deje okolo nás vo veľkej miere ovplyvňuje aj naše duševné zdravie. Najvýraznejšie to ovplyvňuje meteosenzitívnych ľudí. Ako zistíte, či patríte do tejto skupiny? Jednoducho. Stačí porozmýšľať nad tým, či vás pri daždi bolí hlava, máte zlú náladu a nič sa vám nechce robiť. Naopak, pri slnečnom počasí máte kopec energie, usmievate sa a ste motivovaní. Depresia vždy označuje nejakú nerovnováhu, ktorá vzniká vo vnútri človeka. Príčin môže byť hneď viacero – vzťahy, nenaplnené sny, hormonálne zmeny alebo aktuálne udalosti v živote. Jeseň a sychravé počasie to potom len podporuje.

Tipy na boj proti jesennej depresií

Ak bojujete s depresiou alebo často sa objavujúcou zlou náladou, tak viete, že sa dá z tohto stavu dostať len ťažko. Sú určité spôsoby a malé krôčiky, ktoré každý deň dopomôžu k zbaveniu sa týchto negatívnych myšlienok. Strava vplýva vždy na všetko. Ste predsa to, čo jete. Radosť vám môže pridať šálka kávy, horúcej čokolády alebo aromatického čaju. K psychickej pohode prispieva aj prísun vitamínov a minerálov z ovocia a zeleniny. Najlepšie sú banány, slivky, paradajky a figy.

Nezabúdajte ani na kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Pred spaním by ste sa mali vyhýbať modrému svetlu z obrazoviek. Namiesto toho si prečítajte knihu alebo si dajte dlhý kúpeľ. Vône tiež vplývajú na kvalitu spánku. Môžu to byť upokojujúce vône z aromalámp, aromatických sviečok alebo si môžete posteľnú bielizeň prestriekať sprejmi na to určenými. Na jeseň by ste sa mali dostatočne hýbať, nie len vo vnútri, ale aj vonku. Ideálne sú prechádzky alebo beh v prírode, ktorá hrá pestrými farbami.