Ako preklenúť obdobie nepríjemnej dojčenskej koliky

Bolesť je nepríjemná vec, s ktorou sa ale väčšina z nás už stretla a musí určitým spôsobom vždy aj vyrovnať. Pri deťoch a novorodencoch je to ale náročné, pretože deti ešte nerozprávajú a nevedia vám dať jasne najavo, čo ich trápi. Jediným prejavom ich možno prvého trápenia je plač. Ak je intenzívny a pretrváva niekoľko dní, môže sa jednať o príznaky nastupujúcej dojčenskej koliky.

Ako preklenúť obdobie nepríjemnej dojčenskej koliky

Ako preklenúť obdobie nepríjemnej dojčenskej koliky (Foto: unsplash.com)

Zvládnuť a preklenúť toto obdobie nie je ľahké, ale dá sa to. Ak preto podniknete určité kroky a opatrenia, bude to možno pre vás a vaše dieťa jednoduchšie.

Čo je kolika?

Pod pojmom dojčenská kolika si môžeme predstaviť kŕče v črevách, ktoré sú je sprevádzané zvýšenou tvorbou plynu a peristaltikou. Mamičky by sa nemali koliky ale príliš obávať, pretože nejde o chorobu, ale o dočasný jav spojený s nezrelosťou tráviaceho systému dieťaťa. Ten však spôsobuje vášmu dieťatku nepríjemné bolesti a stavy, ktorých by ste ho chceli čo najrýchlejšie zbaviť.

Ako sa vyhnúť a zmierniť koliku?

Dojčenie je hlavným preventívnym liekom na koliku. Po prvé, materské mlieko je pre dieťa na rozdiel od zmesí – ľahko stráviteľné, pretože obsahuje enzýmy, ktoré urýchľujú chemické reakcie.

Aby sa predišlo kolike u dieťaťa, matka by sa mohla zdržať niektorých produktov, ktoré zvyšujú tvorbu plynu a nadúvanie. Patria sem všetky strukoviny, huby, kapusta, uhorky, slivky, hrozno a paradajky. Môže to byť aj konkrétny produkt, ktorý spôsobuje koliku. V takom prípade vám pomôže jedine kontrola jedálnička, na základe čoho môžete potom podozrivý produkt vylúčiť.

Ďalej, po kŕmení sa uistite, že ste dieťa ešte chvíľu držali vo vzpriamenej polohe, kým sa von nedostal všetok vzduch.

Matky, ktoré dieťa kŕmia fľašou, by mali starostlivo zvážiť jej výber. Existujú špeciálne fľaše s antikolikovým účinkom, ktoré svojim tvarom naznačujú špeciálnu štruktúru bradavky. Výhodou je prítomnosť antikolikového ventilu, ktorý prepúšťa vzduch do fľaše a nie do bruška dieťaťa.

Intolerancia laktózy

Niekedy môže byť príčinou nesprávneho trávenia u dieťatka aj komplikovaná intolerancia laktózy. V takýchto prípadoch je to potom o správnej regulácii enzýmu laktáza v strave a pri kŕmení.

Pomôcť pri kolike môže aj zmena polohy dieťatka, teplo na brušku alebo jeho masáž. Konzultujte podávanie prípravkov s lekárom a nestrácajte nádej, tento stav je len dočasný a určite sa vám ho pri dodržaní jednotlivých pravidiel podarí preklenúť.

Text:PR